17.05.2017

Salco Medical

Lecznicze kąpiele solankowe – odrobina historii

Lecznicze kąpiele są znane od tysięcy lat. Już w starożytnej Grecji poznano leczniczy wpływ kąpieli wodnych.

Powrót do wszystkich artykułów

Lecznicze kąpiele są znane od tysięcy lat. Już w starożytnej Grecji poznano leczniczy wpływ kąpieli wodnych.

W okolicy źródeł uznawanych za zdrowotne zakon eskulapów prowadził tzw. „świątynie zdrowia”.  Powstanie najstarszych europejskich uzdrowisk to przełom XII i XIII wieku. Pozytywne właściwości kąpieli wodnych początkowo zostały określone jedynie empirycznie, dopiero w wieku XVII, po pojawieniu się pierwszych analiz chemicznych wód, można było opisać dokładniejsze mechanizmy działania.

Lecznictwo uzdrowiskowe w Polsce

Początek lecznictwa uzdrowiskowego w Polsce przypada na XII w., kiedy to można znaleźć pierwszą wzmiankę o Cieplicach Zdroju.  Lekarz nadworny Stefana Batorego, jeden z pierwszych balneologów polskich Wojciech Oczko określił, w wydanym w Krakowie w roku 1578 dziele „Cieplice”, sposób przygotowania poszczególnych kąpieli oraz zalecenia do ich stosowania.

Z uzdrowisk korzystali głownie królowie oraz szlachta. Wśród bywalców znaleźć można m.in. Fryderyka Chopina, Stefana Żeromskiego, Ignacego Paderewskiego czy też Bolesława Prusa. Największy rozkwit lecznictwa uzdrowiskowego to XVIII i XIX w., kiedy to nastąpił znaczny przyrost uzdrowisk oraz wyprowadzono nowe metody leczenia. Do końca XVIII w. kąpiele w ciepłych źródłach wraz z piciem wody mineralnej były bardzo rozpowszechnione oraz traktowane jako lekarstwo na wszelkie schorzenia, na co miał wpływ m.in. ówczesny niski poziom medycyny. W wieku XIX podstawy leczenia uzdrowiskowego opracował profesor Józef Dietl, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego nazywany ojcem współczesnej balneologii.

Lecznicze kąpiele solankowe dzisiaj

Obecnie kuracje uzdrowiskowe są zalecane głównie w chorobach przewlekłych. Dla zwiększenia skuteczności tej terapii (lub często jej zastąpienia) wskazane jest stosowanie niektórych zabiegów również w warunkach domowych. Po to właśnie w pierwszej połowie XIX wieku wymyślono w naszym kraju sól leczniczą. Otrzymuje się ją z naturalnych solanek przez odparowanie z nich wody. Proces warzenia soli jest prosty i odbywa się wyłącznie pod wpływem ogrzewania. Sole te zawierają wszystkie naturalne składniki solanki, bez dodatku substancji obcego pochodzenia. Nie jest też potrzebne nadawanie im innej postaci, jak też utrwalanie czy konserwowanie. W Polsce prekursorami w produkcji soli leczniczej były zakłady w Ciechocinku i Iwoniczu.

Dziś, oprócz tych uzdrowisk, sól leczniczą produkuje jedynie tradycyjna warzelnia panwiowa firmy Salco w miejscowości Łapczyca, położonej w sąsiedztwie małopolskiej Bochni. To tutaj w latach 60-tych ubiegłego stulecia, podczas wierceń geologicznych odkryto wyjątkowe, wysokozmineralizowane solanki mioceńskie. Solanki te, poza bardzo wysoką zawartością NaCl (ok. 17%) są także bogate w biopierwiastki, miedzy innymi : sód, potas, wapń, magnez, mangan, jod, brom, żelazo. To właśnie ten unikalny skład i podobieństwo do składników mineralnych zawartych w ludzkim organizmie sprawiło, że stały się one doskonałym surowcem do produkcji wielu wartościowych rodzajów soli, w tym wytwarzanej od ponad 40 lat  Bocheńskiej Leczniczej Soli Jodowo-Bromowej.

Powrót do wszystkich artykułów

Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco i śledzić najnowsze wiadomości, zapisz się do newslettera.

Kontakt

Marketing, imprezy, współpraca indywidualna:


Nowe produkty, marki własne, dokumentacja:

Zamówienia hurtowe:

Nowy klient, B2B:

Sklep internetowy:

Zakład Przeróbki Solanek Jodowo-Bromowych „SALCO” S.J.
32-744 Łapczyca 445

tel.: +48 14 612 75 19 (czynne od 8.00 do 15.00)

Projekt i realizacja: Challenge Studio

Pliki Cookies

Strona SALCO na której się znajdujesz korzysta z plików cookie.
Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.